ISSN 1895-4316
poniedziałek, 13.01.2025
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2011, 92(2): 286-290pl

Postawa ciała dzieci w wieku przedszkolnym


Katarzyna Maciałczyk-Paprocka 1/, Alicja Krzyżaniak 2/, Tomasz Kotwicki 3/, Łukasz Kałużny 4/, Janusz Przybylski 1/

1/ Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
2/ Zakład Epidemiologii Katedry Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
3/ Katedra i Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
4/ Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych, I Katedra Pediatrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Streszczenie
Wprowadzenie. Obecnie zauważyć można obniżający się poziom sprawności fizycznej - zarówno wśród dzieci młodszych, jak i młodzieży szkolnej - wynikający z małej aktywności fizycznej. Zwiększający się odsetek dzieci z otyłością i nadwagą może być jedną z przyczyn kształtowania się nieprawidłowej postawy ciała.
Cel pracy. Ocena częstości występowania wad postawy ciała u dzieci w wieku przedszkolnym, w oparciu o zmodyfikowaną tabelę błędów postawy wg prof. Wiktora Degi.
Materiał i metody. Badaną populację stanowiły dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 3-6 lat na stałe zamieszkałe w mieście Poznaniu. Dobór populacji losowy, a operat losowania stanowiły przedszkola w poszczególnych dzielnicach. W każdej grupie wieku i płci zbadano ok. 50 dzieci. Oceny postawy ciała dokonano metodą oglądową wg tabeli błędów postawy w oparciu o kryteria prof. Wiktora Degi. Występowanie przykurczy mięśniowych oceniano w oparciu o: test Thomasa, badający przykurcz w stawie biodrowym, testu badającego przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych oraz testu na przykurcz barków.
Wyniki. Najwięcej odchyleń od prawidłowej postawy ciała zdiagnozowano w obrębie stóp, barków, kolan. Stwierdzono, że ograniczenie ruchomości w stawach zwiększa się wraz z wiekiem badanych, a najwięcej przykurczy mięśni w stawach kolanowych zauważono wśród dzieci sześcioletnich. Brak odchyleń od prawidłowej postawy ciała stwierdzono u 18,1%. Największą grupę badanych dzieci z prawidłową postawą ciała stanowili chłopcy w wieku 3 lat oraz dziewczęta w 4 roku życia.
Wnioski. 1) Stwierdzono wysokie odsetki dzieci w wieku przedszkolnym z nieprawidłową postawą ciała ocenianą wg tabeli błędów Degi. 2) Wysokie odsetki dzieci z nieprawidłową postawą ciała powinny mobilizować do podjęcia wczesnej gimnastyki korekcyjnej wśród najmłodszych grup przedszkolnych.

Słowa kluczowe:  wady postawy, dzieci