ISSN 1895-4316
piątek, 26.04.2024
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2018, 99(3): 197-204pl

Znaczenie indeksu i ładunku glikemicznego w diecie w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób


Katarzyna Mironiuk

Katedra Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością, Uniwersytet Morski w Gdyni

Streszczenie
Dieta bogata w węglowodany, w tym również te złożone powoduje, że ładunek glikemiczny (ŁG) diety staje się wysoki. Konsekwencją jest hiperinsulinemia, która za pośrednictwem różnych szlaków metabolicznych sprzyja rozwojowi niezakaźnych chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca, zespół policystycznych jajników czy niektórych nowotworów. Obserwuje się również zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych oraz zaburzeń psychicznych.
Restrykcje dietetyczne polegające na obniżeniu zawartości tłuszczu w diecie, a zwiększeniu spożycia węglowodanów złożonych spowodowały, że dieta szeroko rekomendowana jako prewencja chorób cywilizacyjnych może sprzyjać rozwojowi niektórych chorób. Przewlekła hiperglikemia skutkuje hiperinsulinemią, która przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego, nadciśnienia oraz przyrostów masy ciała. Obserwuje się również wpływ diety o wysokim IG/ŁG na obniżenie funkcji poznawczych, co w konsekwencji może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera i sprzyjać rozwojowi depresji.
Dieta o niskim IG/ŁG zdaje się zmniejszać ryzyko zachorowania na miażdżycę i niektóre nowotwory, łagodzi przebieg trądziku, sprzyja zachowaniu prawidłowego poziomu funkcji poznawczych oraz pozwala zachować dobry nastrój.
Celem pracy był przegląd piśmiennictwa skupiającego się na badaniach dotyczących znaczenia indeksu glikemicznego (IG) i ŁG diety w rozwoju i leczeniu niektórych niezakaźnych chorób przewlekłych. Praca została przygotowana w oparciu o wyniki wyselekcjonowanych badań i analiz pochodzących głównie z ostatnich 15 lat, publikowanych w czasopismach branżowych. Publikacje pozyskiwano za pomocą medycznej bazy danych PubMed, wyszukując frazy ´glycemic index diet´, ´glycemic load diet´ oraz haseł pokrewnych.

Słowa kluczowe:  indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny, dieta, hiperinsulinemia