ISSN 1895-4316
sobota, 11.05.2024
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2011, 92(2): 199-203en

Plany zawodowe studentów polskich uczelni medycznych


Jadwiga Jośko 1/, Janusz Kasperczyk 1/, Andrzej Grzybowski 2/, Jan Ejsmont 3/, Dorota Karwat 4/, Marzena Zarzeczna-Baran 5/, Zbigniew Jethon 6/

1/ Chair and Department of Medicine and Environmental Epidemiology, Medical University of Silesia, Zabrze, Poland
2/ Department of Hygiene and Epidemiology, Medical University of Lodz, Poland
3/ Department of Hygiene and Epidemiology, Medical University of Gdansk, Poland
4/ Chair and Department of Epidemiology, Medical University of Lublin, Poland
5/ Public Health and Social Medicine Department, Faculty of Health Sciences, Medical University of Gdańsk, Poland
6/ Chair of Medical Sciences, Wroclaw University College of Physiotherapy, Wroclaw, Poland

Streszczenie
Wprowadzenie. Migracja wysoko wykwalifikowanych fachowców, zwłaszcza lekarzy i stomatologów od dawna jest tematem licznych badań. W ostatnich latach temat ten stał się również bardzo aktualny w Polsce.
Cel. Zbadanie planów zawodowych studentów wydziałów lekarskich i stomatologicznych polskich uczelni.
Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w 4 uniwersytetach medycznych w Polsce przy użyciu anonimowego, autorskiego kwestionariusza. Udział w badaniu był dobrowolny.
Wyniki. Zebrano dane od 1650 osób. Prawie 41% studentów planuje emigrację po studiach w poszukiwaniu wiedzy, lepszych zarobków i prestiżu zawodu. Jako kraj docelowy wybierają głównie Wielką Brytanię, Szwecję, Norwegię, Hiszpanię, Niemcy i Irlandię. Większość studentów jest dobrze poinformowana o warunkach pracy w krajach docelowych (staże, praktyki wakacyjne, praca wakacyjna za granicą, opinie znajomych).
Wnioski. Znaczny odsetek przyszłej kadry medycznej wiąże swoją przyszłość zawodową z pracą za granicą. Przyczyny emigracji są od lat takie same: niskie zarobki, trudny dostęp do wybranej specjalizacji i kształcenia, niski prestiż zawodu. Należy wdrożyć odpowiedni system motywacji dla przyszłych lekarzy i stomatologów aby uniknąć negatywnych doświadczeń wielu krajów rozwijających się związanych z "drenażem mózgów".

Słowa kluczowe:  emigracja, plany zawodowe, studenci, drenaż mózgów