ISSN 1895-4316
piątek, 10.05.2024
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2012, 93(2): 347-349pl

Ocena wiedzy gdańskich studentek na temat profilaktyki raka piersi


Tadeusz Wołowski, Paulina Wróblewska

Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Streszczenie
Wprowadzenie. Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym w populacji kobiet w Polsce. Corocznie umiera z jego powodu ponad 5 tysięcy kobiet. Kluczową kwestią w walce z tym nowotworem powinna być wiedza o metodach wczesnego wykrywania, czynnikach ryzyka, metodach zapobiegania i przyczynach jego występowania. Ich poznanie znacznie zwiększa szansę zarówno jego uniknięcia, jak i wyleczenia.
Cel pracy. Zbadanie wiedzy studentek na temat profilaktyki raka piersi.
Materiał i metoda. Badaniem za pomocą sporządzonego kwestionariusza ankiety poddano wiosną 2010 r. 221 studentek III roku studiów, dwóch losowo wybranych uczelni wyższych w Gdańsku.
Wyniki i wnioski. Poziom świadomości zdrowotnej dotyczącej raka piersi wśród studentek uczelni wyższych w Gdańsku można ocenić jako zadowalający. Wiedza dotycząca raka piersi jest w głównej mierze czerpana z telewizji, radia i Internetu. Zdecydowana większość badanych potrafi prawidłowo wymienić czynniki ryzyka nowotworu, wskazać rodzaj badania przesiewowego dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania i prawidłowo określić wiek, w którym kobiety powinny poddać się badaniu mammograficznemu. Jednak większość ankietowanych kobiet nie bada swoich piersi regularnie. Natomiast te, które wykonują samobadanie piersi nie są pewne, czy wykonują je poprawnie. Oznacza to, że wiedza teoretyczna dotycząca profilaktyki raka piersi nie jest wykorzystywana przez badane studentki w praktyce.

Słowa kluczowe:  rak piersi, czynniki ryzyka, profilaktyka, świadomość zdrowotna